ما 116 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پرینت

تأثیر دما و ارتفاع بر روی نحوه عملکرد هواپیما

تاریخ انتشار : . مقالات علمی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 

تأثیر دما و ارتفاع بر روی نحوه عملکرد هواپیما

تصاویری که معمولا در مورد هواپیماها و عملکردشان به چاپ می رسد در شرایط استاندارد یعنی 92/29 اینچ جیوه در 15 درجه سانتی گراد در سطح دریا می باشد . اما ندرتاً هواپیماها در این شرایط استاندارد پرواز می کنند و هر گونه افزایش دما یا ارتفاع بر روی عملکرد آنها تاثیر مستقیم دارد .دما و ارتفاع

با افزایش دما چگالی هوا کاهش پیدا می کند. هوای گرم از هوای سرد چگالی کمتری دارد زیرا در یک حجم معین از هوای گرم مولکولهای هوای کمتری نسبت به هوای سرد وجود دارد . بنابراین در یک روز گرم یک هواپیما برای بلند شدن از زمین به باند پرواز بیشتری نیاز دارد و فرایند پرواز و کنده شدن آن از زمین طولانی تر خواهد بود. میزان اوج آن ضعیف تر و APPROACH ( میزان پرواز هواپیما درست قبل از فرود) آن سریعتر و غلطش فرودش( landing roll) طولانی تر خواهد شد.

با افزایش ارتفاع نیز چگالی هوا کاهش می یابد ، در فرودگاه هایی که در ارتفاعات واقع گشته اند هواپیما به مسیر باند بیشتری نیاز دارد . میزان اوج آن کمتر و APPROACH آن سریع تر خواهد بود زیرا سرعت نسبی هواپیما (TAS) از سرعت ظاهری نسبت به هوا (IAS) بیشتر خواهد شد و غلطش فرود هواپیما طولانی تر می گردد.

تلفیق دمای بالا و ارتفاع زیاد وضعیتی ایجاد می کند که به لحاظ آئرودینامیکی عملکرد هواپیما را به شدت دچار افت می نماید . توان اسب بخار موتورها کاهش می یابد چون میزان اختلاط سوخت – هوا نزول پیدا می کند .

پیشرانه ملخ هواپیما کاهش می یابد چون تیغه ها ، از جمله اجسام آئرودینامیکی در هوای رقیق کارایی کمتری دارند قدرت ارتفاع گرفتن بالها کاسته می شود زیرا هوای رقیق بر روی اجسام آئرودینامیکی فشار کمتری وارد می سازد.

در نتیجه همه اینها فاصله take-off افزایش می یابد ، میزان اوج کاهش و در شرایط وخیم اصلاً موجود نخواهد بود.رطوبت نیز نقش مهمی در این سناریو ایفا می کند. گرچه در محاسبه ارتفاع مربوط به غلظت استاندارد هوا، رطوبت عامل کلیدی نیست اما رطوبت زیاد بر روی قدرت موتور مؤثر می باشد. میزان بخار آب بالا در هوا، هوای لازم برای احتراق را دچار افت می نماید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید