ما 220 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پرینت

چرا استفاده از طلا به عنوان زینت در اسلام برای مردان حرام است

تاریخ انتشار : . مقالات علمی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 چرا استفاده از طلا به عنوان زینت در اسلام برای مردان حرام است

مطابق با روایات و احادیث رسیده استفاده  مردان از طلا بعنوان انگشتر یا امثال آن حرام است. پیامبر صلی الله علیه و سلم در مورد حریر (ابریشم) و طلا فرمودند : " إن هذین حرام علی ذکور أمتی حل لإناثها " ( روایت ابو داوود ۴۰۵۷)، یعنی: “این دو چیز (ابریشم و طلا) برای مردان امت من حرام می باشد و برای زنان حلال”.

بر آن شدیم تا بررسی کرده و دریابیم واقعاً چرا باید طلا به عنوان یک فلز زینتی برای مردان حرام باشد. در مورد ابریشم نیز انشااله در فرصت آتی بررسی صورت خواهد گرفت. از آنجا که معتقدیم گفته های بزرگان دین مبین اسلام سرشار از حکمت و فلسفه و برگرفته از دانش لدنی پیامبر عظیم الشأن اسلام و نیز ائمه اطهار علیهم السلام هستند بنابراین اشکالی ندارد که یک مسلمان بخواهد به دنبال علت علمی و منطق این توصیه برود. می بینیم که رسول خدا در این حدیث می فرمایند که این عمل حرام است نه مکروه پس مسلماً باید علت خاصی داشته باشد. وقتی به منابع داخلی و وطنی مراجعه نمودیم اگر هم مطالبی را از تحقیقات صورت گرفته ذکر نموده اند متأسفانه تنها به صورت ژورنالی و خبری است حال آنکه این نوع رفرانس دادن برای محققان و دانشمندان قابل قبول نیست. برای توضیح این امر باید بگوییم که منظور از رفرانس قابل قبول ذکر منبع معتبر بین المللی است. مثلاً اگر در مورد یک بیماری خاص تحقیق می کنیم یا در مورد ژن ویژه ای ، باید از مجلات دارای درجه پژوهشی استفاده شود و آنچه که از مقاله منبع یا کتاب منبع ذکر می شود بایستی مورد تأیید کمیته متخصص آن رشته باشد. مضاف بر آنکه حتی مجلات علمی پژوهشی در دنیا دارای درجات کیفی مختلف هستند و برخی مجلات مانند springer یا Elsevier هر مقاله ای را از هر محققی چاپ نمی کنند و باید بار علمی آن مقاله بسیار بالا باشد تا ارزش چاپ در مجلات وزین آنها را داشته باشد و صد البته که این عملکرد شورای علمی آنان این روند را نه از روی تکبر و تحقیر بلکه از روی شأن علمی بالایشان انجام می دهند . یا مثلاً وقتی مقاله ای در Pub Med  و NCBI نمایه می شود محقق با اطمینان بالاتری به آن رجوع می نماید. این مقدمه چینی را کردیم تا بگوییم وقتی به جملاتی از قبیل : " جدیدا محققان دریافته اند که استفاده ی مردان از طلا همانند انگشتر و گردنبند و ساعت طلایی باعث اختلال درباروری آنان می شود؛ تحقیقات انجام شده در سال ۱۹۷۰ در خصوص اندازه گیری طلا در سرم خون، مایع منی و شیر انسان و همچنین تراکم طلا در بافت های مختلف نشان می دهد که بیشترین مقدار آن در دستگاه تناسلی از جمله تخمدان ها و رحم و در مردان در بیضه ها و اپیدیدیم تجمع می یابد و در مردان جوان از طریق مایع منی و در افراد مسن از طریق ادرار دفع می گردد.

محدوده ی ۷۵-۱۰۵ نانو گرم طلا در یک میلی لیتر مایع منی ، مانعی برای تحرک اسپرم ها ایجاد نمی کند ولی با بیشتر از این حد میزان تحرک اسپرم به طور محسوسی کاهش می یابد.

آندرو (Andrew) و همکارانش در سال ۱۹۹۰ نشان داند که بالا بودن طلای موجود در بدن افراد زرگر باعث ایجاد اختلالات هورمونی می شود و هورمون های پرولاکتین و F.S.H بیش از همه تحت تاثیر قرار می گیرند.

از آن جا که بیشترین تجمع طلا در دستگاه تناسلی مذکر ، اپیدیدیم است و اسپرم ها مدتی در آن جا می مانند تا قدرت تحرک و باروری پیدا کنند. تحقیقات به عمل آمده رابطه ی معنی داری بین قدرت تحرک و میزان طلای موجود در مایع منی نشان داده است.

درنتیجه می توان یکی از علل عمده ی تحریم استعمال طلا برای مرد را ، نقش این فلز در کاهش تحرک سلول های جنسی نر ( اسپرم ) و اختلالات هورمونی در ظهور صفات ثانویه ی زنانه دانست" ؛ بر می خوریم ممکن است یک خواننده عادی آن را براحتی بپذیرد و نقل قول هم بکند ولی محقق صحت آن را جستجو می کند آن هم نه تنها با نقل قول بلکه باید بر اساس آزمایش و تست های عملی و بررسی های مولکولی و اتمی در آزمایشگاه های تحقیقاتی به این نتیجه برسد. بنابراین گرچه ذکر این ها در یک سایت دانش بنیان توضیح واضحات است اما گفته شد تا بر هر فرد علمی ثابت گردد تا هر آنچه در اینجا گفته می شود بر اساس تحقیق و عمل است نه برداشت و استنباط فردی و نه حتی متعصبانه و از روی عرق مذهبی، چرا که وقتی اعتقادی مذهبی به لحاظ علمی نیز تأیید گردد باعث شعف و خوشنودی است و این لذت کشف و اثبات حقیقت را تنها دانشمندان راستین درک می کنند.

و اما بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که متأسفانه در این مورد در راستای اثبات یا رد مستقیم آن هیچ تحقیقاتی صورت نگرفته است زیرا علی الاصول این تحقیق باید توسط یک مسلمان انجام می شده که نشده است. پس ناچاراً به منابع غیر اسلامی باید متوسل شویم و با این قصد که آیا طلا و استفاده از آن برای مردان یا زنان آسیب و ضرری در بر دارد جستجو هایی را انجام دهیم. در سایت پزشکی تبیان آمده است که : " طلا، عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان Au، لاتین aurum و عدد اتمی 79 وجود دارد. طلا فلزی نرم، براق، زرد رنگ، چکش‌خوار، قابل انعطاف است که به دو صورت یک ظرفیتی و سه ظرفیتی وارد واکنشهای شیمیایی می شود و به علت اینکه با هیچ ترکیب شیمیایی واکنش ندارد، پایدارترین فلز در طبیعیت شناخته شده و تنها دو واکنش شیمیایی کلر و تیزاب سلطانی هستند که می توانند روی طلا تأثیر بگدارند.

طلا از واژه سانسکریت Jval  گرفته می شود واژه آنگلوساکسون آن gold و به لاتین aurum گفته می شود. از دوران هیروگلیف مصری از 2600 قبل از میلاد در کتاب عهد عتیق فلز طلا برای اولین بار به عنوان یک فلز درخشان با ارزش مورد اشاره قرار می گیرد.

 طلا بعنوان نمادی برای پاکی، ارزش، سلطنت درجهان شناخته شده است و کیمیاگران که طلا را خدای فلزات معرفی می کردند و تمام آرزویشان این بود که فلزاتی چون مس را به طلا تبدیل کنند. این نکته قابل توجه است که این آرزو تحقق یافته است، در سالهای اخیر دانشمندان روسی توانسته اند با استفاده از یک مکانیسم طبیعی و استفاده از سیستم بیولوژیکی بدن مرغ مس را به طلا تبدیل کنند. یکی از توانمندیهای نانوفناوری این است که آرزوهای کیمیاگران را چون رسیدن به اکسیر جوانی و تبدیل مس به طلا تحقق بخشیده است. فلز طلا به عنوان زیبا ترین، قابل انعطاف ترین و چکش خوارترین فلز جهان شناخته شده است. اگر کل طلای پالایش شده در جهان را چکش کاری کرده و گردهم جمع کنیم به یک مکعب یکپارچه با هر ضلع به طول 20 متری تبدیل می شود. طلای بومی هشت تا ده درصد نقره دارد. این مقدار می تواند کم و زیاد شود و برای همین طلا با رنگهای مختلف به وجود می آید. هرچه مقدار نقره بیشتر شود رنگ طلا سفیدتر و جرم ویژه آن کمتر می شود. آلیاژهای مختلفی چون مس، آهن و آلومینیوم با طلا ترکیب می شود و رنگهایی چون قرمز، سبز و ارغوانی را به وجود می آورد.

بیشترین مصرف طلا در ضرب سکه و جواهرات است و برای مبادلات پولی استفاده می شود. به علت هدایت الکتریکی خوب و مقاومت خود در برابر فرسایش و سایر ویژگیهای این فلز، طلا به عنوان مهمترین فلز در صنایع پیشرفته (High-tech) مورد استفاده قرار می گیرد. همانند نقره که با جیوه مخلوط می شود و برای پرکردن دندان استفاده می شود ترکیب طلا و جیوه نیز می تواند ماده محکمی برای مصرف دندانپزشکی فراهم کند.

 در جدیدترین استفاده طلا از نانومواد طلا، نمک طلا است که در مقیاس نانومتریک است که برای مصارف بیولوژیکی و پزشکی استفاده می شود و در درمان سرطانها و بیماریهای کبدی کاربرد دارد. از نمکهای خاص طلا برای درمان رماتیسم مفصلی استفاده می کنند. طلا به عنوان یک منعکس کننده خوب برای نور است، از این رو از طلا یا ورقه های بسیار نازک آن به عنوان محافظ سطح بسیاری از ماهواره ها استفاده می کنند. چرا که ماهواره ها در برابر نورهای مادون قرمز ماورای بنفش و نورستارگان تحت تأثیر قرار گرفته و می تواند در برنامه ها اختلال ایجاد کند کشیدن یک سطح نازک از طلا می تواند به انعکاس این نور کمک کند. " مطالب ارائه شده بسیار جالب و قابل توجهند اما در زمینه مضرات پزشکی آن برای مردان منبعی برای مطالب عرضه شده ارائه نگردیده است. مانند این نمونه " مطالعاتی که روی ساختار بدن زنان انجام شده نشان می ‌دهند تفاوت‌ هایی جزئی در ساختار بدن زن و مرد وجود دارد. طلا حاوی اشعه‌ هایی است که از پوست بدن رد شده و روی گلبول ‌های بدن تاثیر می ‌گذارد. این مساله در مورد مردان کاملا صدق می ‌کند ولی در زنان خیر. در زنان بین لایه ی پوست و گوشت، یک لایه چربی وجود دارد اما در مردان این لایه وجود ندارد. همین لایه محافظ چربی است که همانند سدی محکم مانع از رسیدن اشعه‌ های مُضر طلا به بدن زنان می‌ شود."

و اما آنچه در منابع علمی یافت می شود:

 در تحقیق تیلور و همکارانش ( 2012) در مورد جذب نانو ذرات طلا به سوی سلول های بدنی و جنسی انجام شد که در این میان اندازه ذرات ، پتانسیل زتا و عملکرد سطحی ذرات نقش مهمی ایفا می کنند. در این بررسی معلوم شد که اسپرماتوزوئید مردان به طرف ذرات طلا میزان جذب بالایی دارد و طلا از سد خون- بیضه مردان براحتی می گذرد. در مورد گامت زنانه یا اووسیت هنوز بررسی انجام نگرفته اما تأثیر آن بر روی جنین زنان باردار منفی بوده است ] 1 [.  همچنین تیلور در تحقیق دیگری نشان داد که نانو ذرات طلا می توانند به راحتی از سد های بیولوژیکی بدن گذشته و خود را به ارگان های جنسی برسانند و  بر روی زنده ماندن اسپرم و عمل آنها و نیز توسعه و تشکیل جنین مؤثر باشند ] 2 [.به طور کلی تحقیقات زیادی در مورد تأثیرات ذرات طلا و سایر نانو پارتیکل ها بر روی سلول های انسانی در دنیا در حال انجام است ]  3,4,5 [ . در تحقیق دیگری که روی موش ها و خرگوش ها انجام گرفته است میزان نفوذ ذرات طلا در سراسر بدن این نمونه ها پس از تزریق بررسی شده است و ملاحظه شد که در کبد، طحال و خون بیشترین میزان جمع شده است ]6[ . در تحقیقی که سال 1981 بر روی بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید انجام گرفت محققین متوجه شدند که طی درمان با نمک های طلا برای این بیماران طلا به گلبول های قرمز خون باند می شود ]8[. همچنین در تحقیق دیگری که انجام شد نانو ذرات طلا را با گلبول های سفید خون تماس دادند و ملاحظه گردید که نانو ذرات طلا تجمع پیدا کرده و جذب این سلول ها شدند ]9[. در تمامی این تحقیقات تفکیک جنسیتی در نحوه میزان جذب و عملکرد سلول ها انجام نگرفته است چون اساساً چنین دیدگاهی را بررسی نمی کرده اند اما در مورد سلول های جنسی موضوع فرق می کند و کشش ذرات طلا به سوی سلول جنسی مردانه مورد تأیید است. نکته جالب اینکه ثابت شده است که در مردان عقیم در منی آنان گلبول های سفید دیده می شود و البته حدس می زنند که این WBC از اپیدیدیم مردان منشأ می گیردن چون در مردانی که واسکتومی کرده بودند گلبول سفید چندانی ملاحظه نشد  ]10[. مطلب اخیر اظهارات قبلی ما در این مقاله را تأیید می نماید مبنی بر اینکه طلا از سد خون – بیضه عبور می کند. علاوه بر این سطح اسید سیتریک در این افراد پایین بود و نشانگر پروستات بدون علامت به عنوان منبعی برای WBC در این افراد می باشد. جالب آنکه آلودگی میکروبی در این افراد منفی بوده است. این مطالعه نشان داد که وجود گلبول سفید در منی به ساختار اسپرم آسیب می زند و مخرب است. با بررسی اجمالی نکات فوق در می یابیم که ذرات طلا به سمت گلبول های سفید جذب شده و در ارگان های جنسی مردانه تجمع می یابند .سپس باعث کاهش عملکرد اسپرماتوزوئید و نیز بروز پروستات بدون علامت می گردند که طبیعتاً عوارض خاص خودش را دارد. آنچه مسلم است این روند در طولانی مدت و حتی مدت ها بعد می تواند روی فرد تأثیرات خود را نشان دهد. جالب آنکه امروز دانشمندان در مورد درمان با نمک های طلا هشدار داده اند و اولین عارضه را افت شدید گلبول سفید و پلاکت و کم خونی عنوان داشته اند ]12[.

آنچه مسلم است تحقیق در این زمینه باید ادامه یابد تا به تمامی ابعاد آن پرداخته شود ولی می بینیم که طبق بررسی های بیطرفانه علمی فرموده پیامبر اسلام محترم و صحیح است و کسی نمی تواند ادعا کند که فرمایش ایشان یک ادعای صرفاً عقیدتی است و مبنای علمی ندارد. نجس بودن ادرار ، حرام بودن گوشت خوک، ذبح اسلامی و جهیدن خون در هنگام ذبح و مطالبی از این دست دلائل علمی دارند که انشااله به آنها خواهیم پرداخت. فراموش نشود، آنچه ما از اظهارات بزرگان دین اسلام نمی دانیم ناشی از فقر دانش و کم کاری ما مسلمین است. هزار و اندی سال پس از نزول قرآن کریم ، مندلیف روسی جدول تناوبی عناصر را کشف و ارائه نمود و طی چندین سال شیمی دانان و دانشمندان جهان آن را تکمیل کردند. ای کاش یک مسلمان یا حداقل کسی که با قرآن عظیم آشنایی داشت می گفت عدد اتمی آهن 56 است. حال آنکه جواب در سوره حدید ، سوره 56 قرآن  این کتاب اعجاز آور است. عجایب در قرآن و فرمایشات بزرگان دین فراوان است و بر ماست که این عجایب را بکاویم و دریابیم و روی آنها تفکر نماییم.

تحقیق و جمع آوری : مریم نصیری آذر

منابع :

  1. Taylor U1, Barchanski A, Garrels W, Klein S, Kues W, Barcikowski S, Rath D., Toxicity of gold nanoparticles on somatic and reproductive cells, Adv Exp Med Biol. 2012;733:125-33. doi: 10.1007/978-94-007-2555-3_12. PMID:22101718[PubMed - indexed for MEDLINE]
  2. Taylor U1, Barchanski A, Kues W, Barcikowski S, Rath D. Impact of metal nanoparticles on germ cell viability and functionality Reprod Domest Anim. 2012 Aug;47 Suppl 4:359-68. doi: 10.1111/j.1439-0531.2012.02099.x. PMID:22827393[PubMed - indexed for MEDLINE]
  3. Khlebtsov N1, Dykman L, Biodistribution and toxicity of engineered gold nanoparticles: a review of in vitro and in vivo studies. Chem Soc Rev. 2011 Mar;40(3):1647-71. doi: 10.1039/c0cs00018c. Epub 2010 Nov 16. PMID:21082078[PubMed - indexed for MEDLINE]
  4. Lasagna-Reeves C1, Gonzalez-Romero D, Barria MA, Olmedo I, Clos A, Sadagopa Ramanujam VM, Urayama A, Vergara L, Kogan MJ, Soto C. Bioaccumulation and toxicity of gold nanoparticles after repeated administration in mice. Biochem Biophys Res Commun. 2010 Mar 19;393(4):649-55. doi: 10.1016/j.bbrc.2010.02.046. Epub 2010 Feb 12PMID:20153731[PubMed - indexed for MEDLINE]
  5. Johnston HJ1, Hutchison G, Christensen FM, Peters S, Hankin S, Stone V. A review of the in vivo and in vitro toxicity of silver and gold particulates: particle attributes and biological mechanisms responsible for the observed toxicity. Crit Rev Toxicol. 2010 Apr;40(4):328-46. doi: 10.3109/10408440903453074. PMID:

20128631[PubMed - indexed for MEDLINE]

  1. Terentyuk GS1, Maslyakova GN, Suleymanova LV, Khlebtsov BN, Kogan BY, Akchurin GG, Shantrocha AV, Maksimova IL, Khlebtsov NG, Tuchin VV. Circulation and distribution of gold nanoparticles and induced alterations of tissue morphology at intravenous particle delivery. J Biophotonics. 2009 May;2(5):292-302. doi: 10.1002/jbio.200910005, PMID:19434616[PubMed - indexed for MEDLINE]
  2. G G Graham, G D Champion, T M Haavisto, and P J McNaught, Gold binding to red blood cells, Ann Rheum Dis. Apr 1981; 40(2): 210
  3. Wiwanitkit V1, Sereemaspun A, Rojanathanes R, Effect of gold nanoparticle on the microscopic morphology of white blood cell. Cytopathology. 2009 Apr;20(2):109-10. Epub 2007 Dec 18., PMID:18093221[PubMed - indexed for MEDLINE]
  4. Wolff H. The biologic significance of white blood cells in semen. Fertil Steril. 1995 Jun;63(6):1143-57. PMID:7750580[PubMed - indexed for MEDLINE]
  5. http://www.medicinenet.com/gold_sodium_thiomalate-injection/article.htm

7.       Nikolai Khlebtsov*ab and   Lev Dykmana, Biodistribution and toxicity of engineered gold nanoparticles: a review of in vitro and in vivo studies , Chem. Soc. Rev., 2011,40, 1647-1671, DOI: 10.1039/C0CS00018C

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید