ما 1320 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پرینت

همه چیز درباره سنگ عقیق

تاریخ انتشار : . مقالات علمی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

همه چیز درباره سنگ عقیق

 سنگ عقیق به گروه کریپتوکریستالین تعلق دارد. کریپتوکریستالین همچنین با نام سنگ کوارتز یمانی شناخته می شود که شامل انواع جواهرات از قبیل عقیق، انیکس (بابا قوری یا عقیق سلیمانی ) و جاسپر می باشد. رنگ عقیق ناشی از     ناخالصی های آهن در میان کریستال کوارتز بی رنگ می باشد. به نظر می رسد نام آن از رنگ هسته گیلاس گرفته شده است ( cornelian از cornel cherry به معنای هسته گیلاس).

 اغلب این سنگ را با سنگ سرد (sard) (واژه ای فارسی به معنای قرمز زرد گونه - م) که نوعی کوارتز یمانی به رنگ قهوه ای سیر است اشتباه می گیرند. از آنجا که هیچ تفاوت مشخصی بین این دو وجود ندارد بسیاری از نمونه ها را به عنوان هر دو سنگ شناسایی می کنند. در واقع عقیق طبیعی بسیار بسیار نادر و کمیاب است و گاهی آنها را رنگ    می کنند و حرارت می دهند تا به رنگ عقیق طبیعی برسند.

 عقیق و سنگ سرد         

تاریخچه عقیق

عقیق یکی از کهن ترین سنگ هاست که سابقه ثبت شده در مورد آن به 4000 سال پیش می رسد. این سنگ ارزشمند بوده و توسط نجبا مورد استفاده قرار می گرفته است. این سنگ در دین مسیحیت جایگاه ویژه ای داشته است. در یونان باستان، فرهنگ رومی ها و بابلیان نیز نقش مهمی ایفا می نموده است. در واقع به عنوان طلسم  و تعویذ و نذر قربانی مورد استفاده بوده و عموما برای مهر کردن و امضاء نامه ها به کار می رفته است.

       نمونه هایی از عقیق     

 

 شناسایی سنگ

این سنگ با رنگ منحصر به فرد و سختی اش به راحتی قابل شناسایی است. خیلی مواقع آن را با سنگ جاسپر اشتباه      می گیرند. البته جاسپر مات و کدر است ولی عقیق در برابر نور شفاف تر نمایان می گردد. همچنین جاسپر چند رنگ و دارای نقش و نگار در بافت خود است حال آنکه عقیق ها تک رنگ هستند. اپال آتشین و کهربا نیز ممکن است با عقیق اشتباه گرفته شوند اما عقیق سخت تر و محکم تر است.

منشأ و ریشه عقیق

عقیق در نقاط مختلف جهان یافت می شود. از جمله برزیل، اروگوئه ، هند ، ماداگاسکار و ایالات متحده و به مقدار بیشتر در هند و آمریکا ی جنوبی و آسیای میانه.

رنگ عقیق

رنگ این سنگ از نارنجی زرد تا نارنجی و از قرمز سیر تا قرمز قهوه ای متغیر است. رنگ آن به خاطر وجود آهن است و اگر حرارت داده شود رنگ آن افزایش می یابد.

      عقیق طبیعی      

شفافیت و نوردهی عقیق

میزان شفافیت عقیق از شفاف تا مات و کدر متغیر است. وقتی جلوی نور قرار داده شود، به طور غیر یکنواخت نور را از خود عبور می دهد و اغلب مه آلود ظاهر می شود. برق آن زمانی که بریده و پولیش می شود موم مانند است.

شکل و برش عقیق

معروف ترین اشکال این سنگ گرد ، بیضی و چهارگوش است. ولی شکل های فانتزی تری به صورت قلب و گلابی شکل هم در می آید.

تیمار عقیق

معمولا" کاری روی این سنگ انجام نمی گیرد اما می توان آن را رنگ کرد( از طریق حرارت دادن). سنگ های رنگ آمیزی شده در مقابل نور رگه رگه هستند اما سنگ هایی که رنگ آمیزی نشده اند ابری و مه آلودند.

مشخصات زمین شناسی رنگ عقیق

فرمول شیمیایی: دی اکسید سیلیکون – SiO2 (g/mol 60)

ساختار کریستال: کریپتوکریستالین (سه وجهی)

رنگ: قرمز قهوه ای ، قرمز، نارنجی، زرد- نارنجی

سختی: 7-5/6 درجه در مقیاس Mohs

شاخص انکساری: 540/1- 1/530

چگالی: 64/2-60/2

تورق پذیری: ندارد

عبور نور: شفاف تا مات

انکسار مضاعف/ شکست نور مضاعف: تا 004/0

نوردهی: مومی- کدر

جنبه های میتولوژی، متا فیزیکی و قدرت شفا بخشی عقیق ها

اعتقاد بر این است که عقیق برای صاحبش خوش شانسی می آورد. پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) حلقه ای با نگین عقیق را همواره در دست می کردند. در اروپا ناپلئون بنا پارت مهری از عقیق داشت که آن را به عنوان طلسم خوش شانسی با خود همراه می کرد.  عقیق صاحبش را از انرژی های بد دور نگاه می دارد. همچنین باعث ایجاد انگیزه در انسان و فروکش کردن خشم می شود.

به لحاظ فیزیکی عقیق به حل معضلات گوارشی کمک کرده و درد شکم را کاهش می دهد. شدیدا" معتقد بودند که به تولد نوزاد کمک شایانی می نماید. همچنین در بهبود زخم های باز و علائم رمانیسم و سایر اختلالات کلیوی موثر است.

گفته می شود که عقیق می تواند خون را پاک و تصفیه نماید و به صاحبش انرژی بیشتری دهد. برای کسانی که تحت برج حمل، جوزا و سنبله هستند بسیار موثر و مفید است . این سنگ برای تقویت چاکرای ناف بسیار مفید بوده و تمامی نیروها را متعادل می سازد.

                                 

مراقبت و تمیز کردن سنگ

از نظر نگهداری ومراقبت سنگ عقیق نیاز چندانی به مراقبت ندارد. این سنگ خیلی محکم و سخت است و تنها باید دقت کرد اگر همراه با جواهرات دیگر استفاده می شود ضربه ای به آن نخورد. سنگ هایی مثل توپاز، یاقوت کبود که از آن سخت ترند ممکن است سطح عقیق را بخراشند. می توان با آب گرم و صابون آنها را تمیز کرد. حتما" صابون را کاملا" از روی آن باید شستشو نمود. باید مواظب بود تا پاک