ما 1229 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پرینت

لباس های فضانوردی یک لفاف چروک

تاریخ انتشار : . مقالات علمی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

لباس های فضانوردی یک لفاف چروک

برای فضانوردان آینده ، امکان دارد فرآیند لباس پوشیدن به این شکل دربیاید:

بجای به تن کردن لباس سنتی معمول ، حجیم و پر از گاز ، می توانند یک لباس سبک با پارچه استرج بپوشند که آستری از     فنر های کوچک عضله مانند دارد. این فنر ها کشیده می شوند و پارچه لباس را به دور بدن فرد پوشنده می چسبانند .

این لباس به فضانوردان اجازه می دهد که آزادی عمل در هنگام اکتشافات فضایی داشته باشد و برای خارج ساختن آن را در حالت نیروی ملایم تر فنر ها قرار داده و لباس شل تر می شود و به راحتی از تن خارج می گردد.

 

 

امروزه محققان MIT یک گام دیگر به ساخت لباس فضایی به شکل پوست دوم بدن نزدیک تر شده اند . خانم داوا نیومن پروفسور فضانوردی و فضاشناسی و مهندسی سیستم ها در MIT و همکارانش پارچه هایی با فشار فعال طراحی کرده اند که دارای فنر های کوچک و مارپیچی هستند و در پاسخ به گرما جمع می شوند.

فنرها از ماده ای دارای آلیاژ حافظه شکلی (SMA) ساخته شده اند ، نوعی ماده که یک شکل مهندسی شده را به خاطر می سپارد و وقتی خم یا دفرمه می گردد ، بعد از گرما دیدن دوباره به همان شکلی قبلی مارپیچی بر می گردد .

تیم فنر ها را در یک کاف شریان بند مانند جاسازی نمود و جریانی برای ایجاد گرما ایجاد کردند : در دمای بخصوصی فنر ها به شکل "خاطره ای" مارپیچی خود تغییر یافتند و کاف مورد نظر را سفت می کردند. در آزمایشات بعدی ، گروه دریافتند که فشار ایجاد شده توسط فنرها برابر با فشار لازم برای محافظت کامل از یک فضانورد در فضاست.

جزئیات طراحی این فنر ها درمجله  ASME/IEEE: Transactions on Mechatronics به چاپ رسیده است.

هزینه این تحقیقات توسطNASA و برنامه پرتقالی MIT تامین شده است .

برای مطالعه بیشتر به سای newsoffice.mit.edu مراجعه فرمایید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید