ما 1248 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پرینت

راز پرواز سنجاقک ها

تاریخ انتشار : . مقالات علمی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 

راز پرواز سنجاقک ها

منبع : انجمن فیزیک آمریکا شاخه دینامیک مایعات

 

سنجاقک ها میتوانند به راحتی خودشان را راست نگه دارند و حین پرواز مانورهای شدیدی دهند. هریک از چهار بال آنها توسط عضله جداگانه ای کنترل می شوند. محققان دانشگاه کورنل با استفاده از دوربین های سرعت بالا روی نوع پرواز سنجاقک ها مطالعه کرده و اطلاعات حاصله را به کامپیوتر انتقال داده اند. سنجاقک ها الگوی پروازی غیرقابل پیش بینی دارند. لحظه ای اوج گرفته و لحظه ای ناگهان می پیچند بنابراین براحتی جلوی دوربین قرار نمی گیرند تا بتوان روی آنها متمرکز شد.

بهرحال با دنبال کردن ویدئوهای بدست آمده از پرواز این حشرات زیبا تیم تحقیقاتی کشف کرد که چطور سنجاقک ها آئرودینامیک خود را بر روی بالها تغییر داده و در هوا چرخ می زنند.

بالهای یک هواپیما با زاویه ثابتی قرار دارند ولی حشرات آزادند تا زاویه بالها را تغییر دهند. سنجاقک ها با تنظیم جهت بالها می توانند نیروهای آئرودینامیک در هر چهار بال خود را تغییر دهند. و در مورد سنجاقک ها قادرند هر بال را به طور جداگانه و منفک از هم تغییر جهت دهند. دانشمندان محقق بر روی این طرح آن را " استفاده از قوانین فیزیک برای توضیح رفتار جانوران" نامیده اند. این قوانین پایه چگونگی تکامل و سیستم اعصاب آنها را بررسی می نماید.

مترجم : مریم نصیری آذر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید